ספרים ומספרים – עוד מילה על הצעת החוק

כמו שקורה בהרבה רשימות של אסתי סגל, אני מוצאת את עצמי מסכימה לכל מילה שלה. רציתי להגיב על הרשימה "ספרות ותחרות – הממונה על ההגבלים מול ניצן הורוביץ", אבל התגובה הייתה ארוכה מידי ובינתיים הרשימה נדחקה אל הארכיון. התוצאה היא הרשימה הזו.

 

1.    מאז ומתמיד ספרים היו עניין מסחרי. אלא שפעם נהגו להצניע את העובדה המצערת למדי הזו, ובחלון היו מניחים לראווה ערכים תרבותיים שונים. "עם עובד" הוציאו ספרים שגם פועלים יכולים לרכוש, "שוקן" תמכו בעגנון, "דביר" עסקה ב"חינוך לאומי מתוקן על יסודות אנושיים כלליים"‏‏ ו"הקיבוץ המאוחד" התמקדה, כפי שנאמר עד עצם היום הזה באתר שלה, "בעיקר בספרים הקשורים לידיעת הארץ ולמחשבה ציונית וסוציאליסטית, ובספרי עדות ותיעוד מתוך הקיבוץ, אך טיפחה גם ספרות יפה – מקורית ומתורגמת – בשירה ובפרוזה, וכן ספרי ילדים איכותיים". אלו היו ימים שבהם ספרים היו קשורים לספרות ולתרבות.

היום הספרות קשורה למספרים. יריד הספר הפך לשוק, ולא סתם שוק, אלא שוק קמעונאי. מדברים עליה במונחים של אחוזים, מכירות, בעלויות צולבות, יחצנות, הנחות, ומוכרים את אבא במאה. עוסקים בה אנשי שיווק והפצה, ואת ההחלטות מקבלים מנכ"לים וסמנכ"לים ועוד אחת, ממונה להגבלים עסקיים. הספרים נמכרים בדוכנים ובבאסטות בשוק, והמבצע הבא יהיה ספרים במשקל.

ייתכן שהצעת החוק שמריץ ניצן הורוביץ איננה מושלמת. יכול להיות שאפשר לעשות יותר, או אחרת. יש אפשרות שהיא תגרום נזק ל"שוק הספרים", שיקנו פחות ביותר, ואולי, רחמנא ליצלן, היא תביא לפשיטת רגל של הוצאת ספרים זו או אחרת. ייתכן שמרבית הסופרים ימשיכו לפשוט יד. יכול להיות. קשה לדעת. דבר אחד בטוח, היא כבר החזירה אל השיח הזה את המילים "תרבות", "ספרות", "איכות" ועוד כהנה וכהנה מילים נשכחות. היא הזכירה לכולם, ש"העולם" איננו בהכרח אמריקאי וקפיטליסטי בלבד, אלא יש בו גם "אירופה" אחת, מהסוג הישן והטוב. אירופה שיש בה ארצות שתומכות – ממש כך – בספרים ובסופרים. היא מזכירה לנו ש"היד הנעלמה" איננה חזות הכול, ולפעמים צריך גם יד מכוונת, שכל ישר ולב מרגיש.

אסתי סגל מתמצתת את הצעת החוק:

1. גמול הולם לסופר הישראלי: לפחות 8% מהמחיר המומלץ

2. חובת הדיווח: כל חצי שנה דיווח של המו"ל לסופר (על מצב מכירות ספרו)

3. גמול הולם למו"ל ולשותפים ביצירה: בשנתיים הראשונות יקבל המו"ל 50%, 60% מהמחיר המומלץ.

4. הגבלת הנחה: בשנתיים הראשונות עד 15% הנחה בלבד.

5. שבוע הספר ומועדים נוספים – עד 25% הנחה (כדי להחזיר את הכבוד לשבוע הספר)

6. איסור עידוד מכירה: יאסר על המו"לים לתגמל חנויות ויאסר תגמול למוכרים על קידום ספרים מסויימים.

7. הגבלת בעלות צולבת: תיאסר בעלות צולבת של רשת חנויות והוצאת ספרים.

 

משמעותו של הסעיף הראשון הוא שההנחה על ספר, אם תהיה, לא תבוא על חשבונו של הסופר. וכך, יוסי שריד לא יקבל שקל אחד (1 ₪) על כל עותק מספרו החדש, לפי עדותו ב"הכול דיבורים" עם רזי ברקאי. סעיף 3 מוסיף לכך את שאר העוסקים במלאכה: המו"ל – ונקווה שבכך גם העורכים והמתרגמים. הסעיף הרביעי והחמישי מבקש גם מהקונים להשתתף במאמץ. שני הסעיפים האחרונים באים לשים גבול למי שאין לו גבולות.

1.    קרוב לוודאי שבעוד זמן קצר – אולי שנה, אולי יותר – כל הדיון הזה יעסוק בספרים שיופצו כספרים אלקטרוניים. הטכנולוגיה, כידוע, קיימת מזמן, והיא מחכה רק לרגע שאמצעי האבטחה ישתכללו באופן שאפשר יהיה להפיץ ספר אלקטרוני לכל קונה מבלי שהספר יהפוך בתוך שתי שניות לנחלת הכלל – תוך הפרה של זכויות היוצרים. יש להניח שבכול מקרה תיפתח אז חזית חדשה, אל מול הקוראים במקום מול חנויות הספרים והמפיצים. אולי המודל יהיה אחר לגמרי, ויתבסס על תרומות הציבור, בדומה למודל של וויקיפדיה. הקורא יקרא ויחליט אם לשלם וכמה. אולי יהיו טכניקות תשלום אחרות. יכול להיות שהצעת החוק של ניצן הורוביץ מתכוננת למלחמה של מחר באמצעים של יום אתמול.

 

 

——————-———————-

אתר הבית שלי: www.balashy.com

———————————————

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוכי שלח  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 19:09

  אין לדעת. אולי יבוא יום ובסוף כל ספר (דיגיטלי?) יתבקשו הקוראים לסמס את דעתם על הספר ואפילו סכום לתשלום (אם אהבת, סמס 10 ש"ח). תמיד רציתי להיות כוכב נולד.

 • אסתי  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 18:47

  שזורק אור על פינות נוספות בבעיה הקרויה היום "שוק הספרים".
  והייתי רוצה להתייחס לשני דברים.

  האחד, סעיף 6 בהצעת החוק – שהוא חשוב בעיני מאוד כי הוא מנסה לפתור את אחד הדברים המעוותים ביותר שצמחו כאן ואחת התופעות שגומרות את התרבות. התגמול של המוכרנים שיוצר רבי מכר שקריים שכתוצאה מכך משפיע על ההוצאות בבחירת הספרים והופך את עולם הספרים לערוץ2 ושאר מדיות מסחריות בהן עורכים מחליטים מה הציבור אוהב ורוצה וצריך להיות מדווח ומה לא.

  והשני – הספר הדיגיטלי שנושא בחובו סכנה גדולה לזכויות יוצרים. כבר עכשיו נגנבים מיוצרים הטקסטים שלהם ולא משנה כמה אמזון או סוני יהיו מתוחכמים, ההאקרים יהיו מתוחכמים מהם, כי ככה זה אופי האדם שנולד חמדן מנעוריו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: